Tipy, problémy a poučení

Moduly se 40ti pinovým průchozím konektorem GPIO portu Raspberry
Na trhu je poměrně dost modulů, u kterých se pro připojení k Raspberry používá průchozí 40ti pinový konektor. Mnohdy je to inzerováno jako výhoda, ve skutečnosti ale tomu tak být nemusí. Chcete do sebe zasunout pár takových modulů, a zjistíte, že se pak k mnoha prvkům některých modulů vůbec nedostanete. Měli jsme takový řadič motorů, co měl svorkovnici pro připojení motorů na desce se šrouby přístupnými shora, takže po zasunutí druhého takového modulu ten spodní byl nedostupný. A máme v provozu zdroj napájení UPS, který je určen přímo k zasunutí do 40ti pinového portu  Raspberry. Když pak ale budete chtít vyměnit kabel ke kameře, protože potřebujete delší, budete muset ten zdroj sundat, a s ním všechno co je nad ním, jinak se ke konektoru pro přiopjení kamery nedostanete. Takže Kamilův zdroj UPS je připojen k Raspberry přes rozbočovač několika vícežilovými káblíky. 
Tip: Pro větší projekty můžeme použít desku tištěných spojů na obrázku (konektory si připájíme sami, podle potřeby). Deska umožňuje bez problémů s místem pro kabely navzájem propojit 4 kabely GPIO portu Raspberry. Vždy jeden s kabelem směrem nahoru a pod ním s kabelem směrem dolů. Pin 1 je označen delší bílou čárkou, a na obrázku je vidět, jak jsou horní a dolní konektory navzájem otočeny o 180°.

Raspberry odmítá nastartovat
Na LEDkové pole 4+1+4 pro zobrazení bitů v bytu jsou použity LEDky s již připojenými káblíky a předřadným odporem pro napájení 9V, společná katoda je trvale připojena k zemi. Původně jsme měli napájení 5V, Raspberry ale odmítalo nastartovat. Stálo někde na začátku, a zatím nebylo k dispozici ani napájení 3.3V. To se nám stalo i v několika málo jiných případech, a nevíme proč. V jednom případě jsme problém museli "vyřešit" mechanickým vypínačem. Áááá! Hrůza! Ale chodilo to a nakonec jsme to nějak přemohli). V případě LEDkového pole jsme nakonec dali napájení jen 3.3V, a vše jede k naší spokojenosti. Diody navíc tolik nesvítí.